Niacinamide ve Retinol Nedir? Birlikte Kullanılır mı?

Niacinamide ve retinol, popüler cilt bakım bileşenleridir. Her bileşen kendi başına cilt lekelerini ve sivilceleri iyileştirmeye, cilt tonunu eşitlemeye ve…

 Niacinamide ve retinol, popüler cilt bakım bileşenleridir. Her bileşen kendi başına cilt lekelerini ve sivilceleri iyileştirmeye, cilt tonunu eşitlemeye ve yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Şu anda bu bileşenlerden birini içeren bir ürün kullanıyorsanız, niasinamid ve retinolün birlikte kullanılmasının daha etkili olup olmayacağını ve bunları birleştirmenin güvenli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Ne de olsa bazı malzemeler diğerleriyle iyi karışmaz.

Bu yazıda, bu bileşenlerin her ikisine de daha ayrıntılı bakarak bunların cilt bakımı rutininizin bir parçası olarak birleştirmenin iyi bir fikir olup olmadığını inceleyeceğiz.

Niasinamid ve retinol birlikte kullanmak güvenli midir?

Tüm cilt bakımı bileşenleri birlikte iyi eşleşmez. Bazı kombinasyonlar olumsuz tepki verebilir veya bileşenlerin faydalarını azaltabilir.

Neyse ki, niasinamid ve retinolü karıştırmak güvenlidir. Aslında, kombinasyonun sayısız faydası olduğu düşünülmektedir.

Niasinamid nedir?

Niasinamid veya nikotinamid, suda çözünür bir niasin formudur (B3 vitamini). Sağlıklı kalmak için ihtiyacınız olan sekiz B vitamininden biridir.

Niasinamid, vücudunuzda DNA’yı onarmaya ve iltihaplanmayı kontrol etmeye yardımcı olur. Ayrıca, hücrelerinizin temel kimyasal faaliyetleri gerçekleştirmesini sağlayan hücresel enerjiyi artırır.

Topikal olarak uygulandığında, niasinamidin ek faydaları vardır. Genellikle aşağıdakileri kontrol etmeye yardımcı olmak için kullanılır:

yaşlanma belirtileri
akne
gül hastalığı
atopik dermatit
otoimmün kabarcıklanma bozuklukları
hiperpigmentasyon
kaşıntı (kaşıntı)
Güneş hasarı

Niasinamidin bu faydaları çeşitli mekanizmalardan kaynaklanmaktadır.

2014 tarihli bir incelemeye göre, niasinamid, iltihaplanma ile ilgili bir protein olan nükleer faktör-κB’yi (NF-κB) kontrol eder. Bu anti-enflamatuar etki, cilt tahrişi ve kızarıklığı için faydalıdır.

2017 yılında yapılan bir araştırma, vücudunuzun yağ bezleri tarafından üretilen mumsu, yağlı bir madde olan sebum üreten hücrelerin aktivitesini de azalttığını buldu. Bu, sebum üretimini ve akne kırılmalarını azaltmaya yardımcı olabilir.

2013 tarihli bir incelemeye göre, niasinamid, melanin üretiminde yer alan enzimleri inhibe ederek hiperpigmentasyonu azaltır. Ayrıca cildinizin su tutmasına yardımcı olur, bu da cilt bariyerini güçlendirir ve nemli tutar.

Bu faydaları nedeniyle birçok cilt bakım ürününde niasinamid kullanılmaktadır. Genellikle iyi tolere edilir ve hassas ciltler için güvenli kabul edilir.

Retinol nedir?

Retinol, reçetesiz satılan (OTC) bir retinoid şeklidir.

Retinoidler, vücudunuzun bağışıklık, görme ve hücresel iletişim için ihtiyaç duyduğu temel bir besin olan A vitamininden elde edilir.

Cilt bakımında retinol iyi bilinen bir bileşendir. Ürünlerde genellikle aşağıdakileri en aza indirmeye veya iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılır:

akne
yaşlanma belirtileri
hiperpigmentasyon

Retinol dahil retinoidler çeşitli şekillerde çalışır. 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, retinoidler sebum üretimini azaltarak akneyi kontrol eder.

2015 yılında yapılan bir araştırma, retinolün kollajeni yok eden enzimleri inhibe etme yeteneğine sahip olduğunu da buldu. Bu da kollajen sentezini artırmaya yardımcı olabilir. Bu etki cildi güçlendirir ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirir.

Ancak niasinamidin aksine, retinol yan etkilerle ilişkilidir. Tahrişe ve iltihaba neden olduğu bilinmektedir ve aşağıdakilerle sonuçlanabilir:

kırmızılık
yanma hissi
sıkılık
kuruluk ve soyulma
ışığa duyarlılık

Tipik olarak, bu yan etkiler zamanla iyileşir. Ayrıca OTC retinol, daha da fazla tahrişe neden olabilen reçeteli retinoidlere iyi bir alternatif olabilir.

Bunları birlikte kullanmanın faydaları nelerdir?

Niasinamid ve retinolün tek bir üründe veya cilt bakım rutininizin bir parçası olarak birlikte kullanılmasının çeşitli faydaları vardır.

Daha eski bir 2008 laboratuvar çalışması, retinolün cildinize girdiğinde dönüştüğü niasinamid ve retonik asit (RA) kombinasyonunu inceledi. Çalışma, niasinamidin RA’nın neden olduğu tahrişi ve kuruluğu azalttığını buldu.

Ek olarak, 2017 yılında yapılan bir araştırma, niasinamid de dahil olmak üzere nemlendirici bileşenler içeren bir retinol kreminin, sadece retinol içeren bir formülden daha az tahrişe neden olduğunu buldu.

Bu, cilt bariyerinizi koruyabilen niasinamid içeren bir ürün kullanırsanız, daha az yan etki ile retinolden yararlanabileceğinizi düşündürür.

Çalışmalar ayrıca hem niasinamid hem de retinol içeren formüllerin cildiniz için faydalı olabileceğini bulmuştur.

2016 yılında yapılan bir çalışmada, niasinamid, heksilresorsinol ve resveratrol içeren bir retinol kremi cilt tonunu ve yaşlanma belirtilerini iyileştirmiştir.

2012 yılında yapılan bir araştırma, retinol, nikotinamid ve 7-dehidrokolesterolü birlikte kullanmanın akne için güvenli ve etkili olduğunu da bulmuştur.